» ARCHIWUM  » Konsekracja kościoła

KONSEKRACJA KOŚCIOŁA

KONSEKRACJA KOŚCIOŁA 4.09.2011 r.
„Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni” (Rytuał).
Konsekracja jest to Boża pieczęć, która potwierdza na zawsze wobec wszystkich, że jest to miejsce, które Pan Bóg szczególnie wybrał jako miejsce spotkania, przebaczenia, jako miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią. Ten akt potwierdza również godność człowieka, który wyszedł od Boga, jest Jego odblaskiem przez wolność, możliwość wyboru i zdolność do miłości.
W obrzędzie konsekracji występuje wiele symboli o głębokim znaczeniu. Na początku Biskup Konsekrator święci wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. W tym akcie nawiązuje się do chrztu, który czyni z nas świątynię Ducha Świętego. Po Liturgii Słowa następuje namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła. Olej święci się w Wielki Czwartek w katedrze, matce wszystkich kościołów. Namaszczenie nawiązuje do tradycji Starego Testamentu, namaszczania proroków i królów. Wydarzenie to wiązało się z godnością osoby namaszczonej i określało jej powołanie oraz zadanie do spełnienia. Sam Pan Jezus został namaszczony (Mesjasz), aby odkupić ludzkość.
Ołtarz namaszcza się, aby służył do sprawowania Najświętszej Ofiary. Namaszcza się ściany kościoła, bo ma być tylko Bogu oddany i Jemu służyć jako Jego dom. Podczas widzialnego namaszczenia olejem dokonuje się namaszczenie niewidzialne Duchem Świętym. Po namaszczeniu ołtarza i ścian kościoła następuje ich okadzenie, okadza się również wiernych. Czynności te symbolizują, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga. Świątynia ma być wypełniona modlitwą ludzi, którzy tu przychodzą. Następuje teraz uroczyste oświetlenie ołtarza i kościoła (miejsca namaszczenia ścian) oraz zapalenie wszystkich innych świec. Płonąca świeca oznacza Jezusa Chrystusa – Światłość świata.

 

Źródło http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=ed200250&nr=17

 

Kościół św. Wojciecha jest miejscem kultu Matki Bożej Pocieszenia. Do tej świątyni przybywają wierni, którzy dziękują Maryi za otrzymane łaski oraz proszą Ją w różnych intencjach. Znajdujący się w kościele obraz Matki Bożej Pocieszenia gromadzi wiele ludzi. Głównym nabożeństwem jest codzienna nowenna poprzedzona Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP i połączona z Mszą świętą odprawianą w intencji składanych próśb i podziękowań. Uroczyste odsłonięcie cudownego obrazu odbywa się przy dźwiękach fanfar - skomponowanych na motywach zaczerpniętych z pieśni ku czci Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia - przed poranną Mszą świętą o godz. 6.30, a jego zasłonięcie następuje po wieczornej Eucharystii o godz. 18.00.
Po konsekracji kościoła, dokonanej przez rodaka tutejszej parafii Jego Ekscelencje Księdza Biskupa Adama Lepę, która odbyła się 4 września 2011 roku, wierni w najważniejsze święta maryjne, mogą podobnie jak w większości sanktuariów maryjnych, obejść na kolanach ołtarz w którym znajduje się cudowny wizerunek Maryi, oddając mu hołd i cześć.
Wcześniej przed uroczystością konsekracji kościoła Ksiądz Biskup Adam Lepa dokonał poświęcenia w pobliżu kościoła nad Stawami Jana odrestaurowanej kapliczki św. Nepomucena. (zdj.9,10) Zdjęcia z konsekracji kościoła:

licznik odwiedzin - 24666110        | mapa strony | © 2005-2010
Utworzono w systemie darmowe strony www EntroCMS